Türkiye'nin lider havalandırma sistemleri uzmanı olan ELİT HAVALANDIRMA 20 yıllık tecrübesiyle güven veriyor.

Merkez Ofis

Cevizli Mh Zuhal Cd. Yıldızlar Sk No 5 -15 Kayim Rezidans Kat.8 Daire.51 Maltepe/İstanbul

Telefon Numaralarımız

0216 457 59 81 - 0216 457 59 82 0212 652 21 64 - 0212 654 33 02

Faks /Mail

0216 399 81 10 info@elithavalandirma.com.tr

Ağrı Havalandırma Sistemleri

Farklı yöntem ve araçlar kullanılarak, kapalı bir yerin havasının değiştirilme işlemine havalandırma denir. Bunu sağlayan sistemlere de havalandırma sistemleri denir. Biriken gazların çekilmesini sağlayarak, bir yandan da ortamdaki kirli havanın temizlenmesine yardımcı olan bu sistem, bizim için sağlıklı bir hava ortamı oluşturur. Kötü kokuların ortamdan alınmasını sağlayarak ortama temiz hava girmesine katkıda bulunur. Doğal yollar ile havalandırma sağlanabileceği gibi, yapay yollarla yani mekanik araçlar kullanılarak da içerideki ortamın sağlıklı bir alana dönüştürülebilir. 

Havalandırma Sistemi Nedir?

Havalandırma sistemi amacı, belirli bir hızla, belirli miktarda havanın taşınarak kirletici ögelerden arındırılmasıdır. Yararlanılan tüm havalandırma sistemlerinin temelinde aynı adımlar izlenir. Bu yüzden işlemin yapılacağı tüm alanlarda işin tütüne ve kirletici oranına göre, sistem aynı şekilde tasarlanmalıdır.

Havalandırma Sistemi Avantajları

Doğal Yöntemler

Bir yapının enerji kullanımına gerek duyulmadan havalandırıldığı, çevre dostu bir uygulama olan doğal havalandırma yöntemi aynı zamanda sürdürülebilir kalkınma için de oldukça önemlidir.

Doğal havalandırma sistemleri doğru uygulanabilmeleri için, aşağıda verilen hava akımıyla ilgili temel bilgilerin kavranması önemlidir.

Mekanik Emişli – Doğal Beslemeli Sistemler

Bu sistem; yapıların birçok bölümünde kirlenmiş olan havanın mekanik egzoz sistemleri aracılığı ile uzaklaştırılması, havalandırma sistemi ile temiz oksijenin kapı derzleri ve pencerelerden enfiltrasyon (sızıntı) ile içeri girmesi esasına dayanır.

Bu yöntem emiş uygulanan bina bölümlerinin içinde negatif bir basınç oluşturur. Pencere ve kapı aralıklarından temiz hava ile birlikte istenmeyen kirli hava da içeri girebilir.

Bu sistemin kullanılmasının tek avantajı, tam mekanik havalandırma sisteminin kullanılmasına göre enerji sarfiyatının daha düşük olmasıdır.

Mekanik Beslemeli – Doğal Çıkışlı

Binalarda nadir olarak mekanik besleme ile taze hava girişi, doğal yollarla hava çıkışı yapılır. Bu sistemde, hava dağılımı yine uygun olmaz. Besleme kanalı girişine ve kanal girişine filtre konulursa içeriye giren taze hava, kirleticilerin bir kısmından temizlenmiş olur. Kirli hava baca veya kapı-pencere aralıklarından uzaklaştırılmış olur.

Bu sistem kullanılarak havalandırma işlemi yapılan mahal pozitif basınçlandırıldığından, başka bir ortamdan istenmeyen kirletici unsurlar bu alana giremez. Tam mekanik sistemlere göre enerji sarfiyatı daha azdır.

Mekanik Havalandırma

Temiz havanın mekanik sistemler kullanılarak iç ortama verildiği, istenmeyen havanın mekanik olarak emildiği bir havalandırma sistemidir. İyi tasarlanmış olan bir sistemde havanın dağılımı ve yönlendirilmesi doğru bir şekilde yapılabilir. Ancak diğer yöntemlere göre kıyaslandığında, enerji sarfiyatı bu havalandırma sisteminde çok daha fazladır. Bu oran iki katına kadar çıkabilmektedir.

Neden Havalandırma İşlemi Yapılmalı?

Kapalı bir ortamda duran hava, zaman geçtikçe doğal karışım oranlarında kayba uğrar ve bizler için sahip olduğu konfor şartlarından uzaklaşır. Bu durumda iken iç ortam ısısı arttıkça terlemeye, düştükçe de üşümeye yol açar. Oksijen oranındaki düşme ile de nefes almada zorluk yaşanmaya başlar. Normal seviyede olması gereken oksijen miktarı, havalandırma sistemi kurulmadığından düştüğü için baş ağrısı ve yorgunluk gibi hisler ortaya çıkar. Bunların yaşanmaması için yaşam alanlarımızda bulunan oksijen miktarının %21 seviyesine çıkarılması gerekmekte. Bunu da havalandırma yaparak sağlamak mümkün.

Bu yazımızda sizlere havalandırmanın önemini ve farklı sistemleri anlattık. Böyle bir uygulamaya başvurmadan önce uzman mühendislerimizden yardım almanızda fayda var.

Call Now ButtonLütfen Bizi Arayınız >>>